آلمان كنترل مرزهايش را ادامه ميدهد

از آن جایی که سرازیری مهاجران به آلمان ادامه دارد، کنترول مرزهای این کشور به خصوص مرز مشترک با اتریش تا پایان ماه اکتبر ادامه می یابد. اما احزاب سیاسی آلمان در مورد ایجاد زون های ترانزیتی تردید دارند.
به گزارش خبرگزاری فرانس پرس، آلمان فدرال طی یک نامه، اتحادیه اروپا را مطلع کرده است که کنترول مرزها را تا 31 اکتبر تمدید می کند. یک سخنگوی حکومت آلمان توضیح داد که “وضعیت در مرزها طوری است که ما نمی توانیم از اتخاذ این تدابیر جلوگیری کنیم. آلمان باید «به روند بازگشت به نظم و قاعده در سیاست مهاجران ادامه دهد».
یورگ رادِک معاون رییس اتحادیه پولیس آلمان این تصمیم را تایید کرد، اما به این نیز اشاره نمود که نیروهای امنیتی حکومت مرکزی و ایالات زیر فشار قرار دارند.
آلمان و اتریش در آغاز ماه سپتمبر در مورد ورود هزاران مهاجر از هنگری، سهولت ایجاد کردند. اما شمار بیشتر این مهاجرین می خواستند با عبور از اتریش، به آلمان برسند. بعد از آن توماس دیمیزیر وزیر داخله آلمان در نیمه ماه سپتمبر دستور داد که مرز را موقتاً کنترول کنند.
زون های ترانزیتی به “عنوان یک امکان، نه راه حل کامل“
در منازعه در مورد ایجاد زون های ترانزیتی در مرزهای خارجی آلمان، سیاست مداران امور داخلی جناح پارلمانی احزاب سوسیال مسیحی و دموکرات مسیحی آلمان با انگلا مرکل صدراعظم این کشور روی این مساله اتحاد نظر دارند که زون های ترانزیتی “حل کامل” نیست، بلکه می تواند امکانی برای جلوگیری از ازدحام هرچه بیشتر مهاجرین باشد.
اشتفان مایر، سخنگوی جناح پارلمانی این دو حزب متحد در این ارتباط به خبرگزاری آلمان بعد از دیدار کارشناسان امور داخلی در دفتر صدارت در برلین اشاره کرد. او افزود که این دو حزب متحد از دو هفته به این سو، با حزب سوسیال دموکرات (حزب ایتلافی در حکومت) در این باره بحث می کنند که آیا پیشنهادی در مورد ایجاد اردوگاه های بزرگ که تاهنوز از جانب این حزب رد می شود، می تواند راهی مناسبی در زمینه بحران مهاجرت باشد یا نه.
احزاب سوسیال مسیحی و دموکرات مسیحی دلیل می آورند که با ایجاد چنین اردوگاه هایی، ممکن است مهاجرینی که به دلایل اقتصادی به آلمان می آیند و هیچ امیدی برای پناهندگی ندارند، و یا آنهایی که بدون اسناد هستند، مستقیماً رد مرز شوند.
مرکز اولیه پذیرش آوارگان در شهر پاساو
انگلا مرکل به روز دوشنبه شب توضیح داد که ایجاد زون های ترانزیتی، در مورد شمار بزرگ مهاجرین، عملی نخواهد بود، اما در موارد مشخصی می توان آن را در نظر گرفت. هایکو ماس، وزیر عدلیه از حزب سوسیال دموکرات و توماس اوپرمن رییس جناح پارلمانی از همین حزب، از این سیاست دو حزب متحد انتقاد کردند.
آیا ایجاد اردوگاه های بزرگ با قاعده اتحادیه اروپا همسان است؟
هورست زیهوفر رییس حزب سوسیال مسیحی آلمان انتقاد حزب سوسیال دموکرات این کشور را غیر موجه خواند و آن را به عنوان موضع گیری “تاحدی غیر واقعگرانه” رد کرد. او در نشست کابینه در مونشن گفت که مراکز ترانزیتی اقدامی است که قاعده اتحادیه اروپا به وضاحت به عنوان امکان در نظر گرفته است.
ایالت بایرن تا به حال، فشار اصلی موج مهاجرین را از اتریش به دوش دارد. اما از دید کمیسیون اتحادی اروپا در بروکسل، وضعیت تا این حد واضح نیست. روزنامه آلمانی “دی ولت” با اشاره به ملاحظات حقوقی، نوشته است که مقامات بالارتبه اتحادیه اروپا می خواهند در دراز مدت، ایجاد اردوگاه های جمعی را در کشورهای عضو فقط در مرز های خارجی یک کشور سومی اجازه دهند و میان کشورهای که به حوزه شنگن تعلق دارند، ایجاد چنین اردوگاه های فقط به صورت استثنایی و کوتاه مدت قابل تصور است.

DW

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s